V Doing Business je Slovensko horšie než priemer EÚ

Klesáme na rebríčku v jednoduchosti podnikania.

 V Doing Business je Slovensko horšie než priemer EÚ

SLOVENSKO Hoci si v rebríčku jednoduchosti podnikania Doing Business Slovensko bodovo len mierne pohoršilo, o štvrť bodu, prepadlo sa o šesť miest. Podmienky pre podnikateľov sa výrazne nezhoršili, akurát v iných krajinách prebiehali výraznejšie reformy než na Slovensku. Keďže si Slovensko výraznejšie nepohoršilo v bodovaní, ,,dôvodom poklesu v rebríčku je neexistencia reformných zmien v podnikateľskom prostredí. Zlepšenie môžu priniesť pripravované zmeny v rýchlosti zápisu do obchodného registra a tiež rozšírenie funkcionality jednotného kontaktného miesta," píše Jakub Zeman z inštitútu INESS. Z východoeurópskych krajín EÚ sa za Slovenskom ešte umiestnili Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko. Posledné tri však vstupovali do Únie neskôr než Slovensko. Aj z hľadiska celoúniového priemeru je Slovensko v tej horšej polovici rebríčka. Ťažkosti majú podnikatelia hlavne so samotným začatím podnikania, zhoršila sa aj možnosť získať úver, naopak sa zjednodušovalo získavanie stavebných povolení. To ale i tak zostáva komplikované a zo všetkých hodnotených kritérií je to pre slovenských podnikateľov najväčší problém. Zmeniť to má pripravovaný zákon.
Trend.sk, jz

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards