Veľký prehľad nemocníc po novom: V ktorých mestách zrušia pôrodnice a ako skončila tá vaša?

Denník Plus jeden deň uverejnil hodnotenie analytika Martina Vlachynského k novej reforme siete nemocníc. 

Veľký prehľad nemocníc po novom: V ktorých mestách zrušia pôrodnice a ako skončila tá vaša?

Martin Vlachynský, INESS: 

"Je to jedna z mála vecí, ktorá sa v našom zdravotníctve za posledných 17 rokov dá nazvať reformou. Bol by som však spokojnejší, keby sa namiesto centrálneho naplánovania kategórii nemocníc dotiahol do konca prapôvodný zámer. Teda systém, v ktorom sú definované služby, nie poskytovatelia, a služby napĺňajú svojimi nákupmi zdravotné poisťovne. Inými slovami, optimalizovať by priebežne mali poisťovne, nie štát. Plusom je, že sa jedná o čiastočné zadefinovanie nároku v zdravotníctve. Teda zadefinovanie toho, kde a na čo je nárok z verejného zdravotného poistenia. Mínusom je hrozba neflexibility, riziko, že sa jednotlivé nemocnice v systéme zabetónujú na svojich pozíciách a nebude medzi nimi prebiehať žiadna súťaž. Lengvarského reforma je iba jeden z dielikov skladačky. Netreba mať prehnané očakávania."

Celý článok zo dňa 11.1.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards