Vlachynský: Zdravotná starostlivosť nemusí byť v každom meste. Za výkonmi bude treba cestovať

Týždenník Trend uverejnil rozhovor s analytikom Martinom Vlachynským na tému reformy kategorizácie nemocníc. 

Vlachynský: Zdravotná starostlivosť nemusí byť v každom meste. Za výkonmi bude treba cestovať

-Vieme, že nemocnice budú rozdelené do piatich úrovní. Nebude táto kategorizácia nemocníc motivovať lekárov k odchodu z nižšej kategórie nemocníc do vyššej?

Martin Vlachynský, INESS: "Ja by som to možno nezarámcoval až takto dramaticky, že to bude posun len jedným smerom. To, že sa chystá kategorizácia nemocníc, v podstate vieme už niekoľko rokov. Kedysi to bola stratifikácia či po novom optimalizácia siete nemocníc. Ale vedeli sme, že sa nemocnice budú nejakým spôsobom triediť na „rôzne kategórie“. Samozrejme, posuny medzi týmito nemocnicami budú."

-Čo môže v rámci kategorizácie nemocníc motivovať lekárov k presunom?

Martin Vlachynský, INESS: "Lekár alebo zdravotník, ktorý má ambíciu rozvíjať sa v nejakom odbore, čo je, predpokladám, väčšina, si bude hľadať pracovisko, kde jeho kariérny postup má nejakú perspektívu. Prakticky vždy platilo, že tie najkomplexnejšie nemocnice často robia tie najzložitejšie výkony a lákajú tie najväčšie talenty."

Celý rozhovor uverejnený dňa 11.1.2023 si môžete prečítať tu.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards