Výzva pre novú vládu: nemíňať nad pomery

Radovan Ďurana sa pre Hospodárske noviny vyjadril k stavu verejných financií. 21. 02. 2020.

Výzva pre novú vládu: nemíňať nad pomery

Kabinet, ktorý vzíde z nadchádzajúcich volieb, zdedí verejné financie s problémami. Opatrenia, na ktoré chýba finančné krytie, zásahy do dôchodkového systému, ktoré budú zaťažkávajúcou skúškou v budúcnosti. A chýbajúce výdavkové limity, ktoré by mali „zošnurovať“ to, koľko môže štát utrácať.

Navyše, rozpočet zdedí s najväčším počtom nášľapných mín od roku 2012. Pri veľkom množstve opatrení totiž chýba finančné krytie, upozornili analytici centrálnej banky. Napríklad Sociálna poisťovňa plánuje prijať nových ľudí, v rozpočte však počíta s výrazným skresaním mzdových nákladov.

„Predošlá vláda to mala ľahšie. Z daňovo-odvodových príjmov dostala štyri miliardy, čo viedlo k tomu, že začala zvyšovať dávky. Nová vláda sa bude musieť vyrovnať s opatreniami, ktoré výrazne zhoršujú pozíciu verejných financií,“ povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards