Vzdelanie pre budúcnosť Tri úspešné príklady jednej reformy školstva

Denník Postoj uverejnil komentár analytika Róberta Chovnaculiaka k rôznym formám vzdelávania vo svete. 

Vzdelanie pre budúcnosť Tri úspešné príklady jednej reformy školstva

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Ako tri decentralizované reformy v New Orleans, Washingtone D. C. a Denveri zmenili školstvo na lokálnej úrovni. Keď sa na Slovensku povie reforma školstva, každý si predstaví ministra, ako stojí na tlačovke a vysvetľuje, s čím prišli odborníci zo Štátneho pedagogického ústavu. Ako premixovali, prepísali a premazali štátne kurikulum. Problém je, že tento typ reforiem sa píše príliš ďaleko od II. B triedy základnej školy v Sobranciach. Výsledkom je potom absencia motivácie takúto reformu implementovať a otázna je aj správnosť jedného riešenia pre státisíce detí. Ide o tradičný problém centralizovaných postupov. Nanešťastie, na Slovensku máme silnú tradíciu v ich využívaní. Dá sa to však aj inak."

Celý komentár zo dňa 4.11.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards