Zadarmo a navždy

Obedy zadarmo pripomínajú, ako ťažké je zbaviť sa zlých populistických politík.

Zadarmo a navždy

Vďaka nízkej nezamestnanosti a rastu HDP zažívame ilúziu ekonomického pokoja. Na ľudí síce dolieha prepad reálnych príjmov, no aj tu sa darí ilúziu pokoja udržiavať zavádzaním nových dávok, či zvyšovaním regulovaných miezd vo verejnej správe a inde.

Pohľad na deficit vo verejných financiách však ukazuje neistú ekonomickú budúcnosť. S takouto dierou sa nedá fungovať donekonečna. Buď Slovensko postupne stratí schopnosť požičiavať si na trhu a bude v „gréckej“ situácii. Alebo tomuto problému bude čeliť celá Eurozóna, ECB sa podvolí a v tom prípade sa môžeme tešiť na novú, ešte väčšiu vlnu inflácie.

Než sa tak stane, budúce vlády sa budú snažiť zachrániť situáciu zvyšovaním daní. Najskôr pôjdu na rad dane politicky lacné. Viď vzkriesený bankový odvod. Aj tieto dane samozrejme zaplatíme my všetci, pretože veľké korporácie majú peniaze len a jedine od nás, zákazníkov. Priemerný volič sa nechá nachytať a podobnej dani ešte zatlieska.

No na rôznych špeciálnych sektorových či milionárskych daniach a odvodoch sa dajú vybrať len omrvinky. Slovensko je príliš chudobné na to, aby štát zafinancovali bohatí ľudia, ani nemáme ropu ako Emiráty, či Nórsko. Preto príde nevyhnutná fáza 2. Pokus o zvyšovanie hlavných daní, teda odvodov, daní z príjmu, DPH a jedného dňa aj dane z nehnuteľností. Pokus. Zvýšenie odvodov alebo DPH v časoch ekonomickej stagnácie a klesajúcich reálnych príjmov si volič všimne aj po dvoch borovičkách. Ostane potom už len opačná záchranná stratégia. Zníženie verejných výdavkov.

Teoreticky by to mala byť hračka. Veľkosť štátu za ostatných 10 rokov narástla o 23 %. Môžu za to desiatky, možno už stovky (kto by to rátal) opatrení z mnohých sociálnych balíčkov. Prirátajme prebujnenú verejnú správu, kde prebytoční zamestnanci zarábajú v priemere o 18 % viac ako v súkromnom sektore, a máme dosť slaniny na orezávanie.

Lenže problém. Stredná vrstva na Slovensku si už dávno zvykla, že dostáva darčeky od kolísky po hrob. Rodina s príjmom 2000+ eur očakáva tehotenské, kočíkovné, materské, rodinné, pastelkovné, obedy zadarmo, univerzity zadarmo, vlaky pre študentov zadarmo, zdravotníctvo zadarmo, dotácie na energie a vysoký štátny dôchodok od 60tky.

Programová ponuka strán (a ich predvolebné preferencie) ukazujú, že slanina sa tak skoro orezávať nebude. Práve naopak. Aj raritné seknuté výdavky opäť vyrastajú ako dračie hlavy. Zadarmo a navždy? Nie, len pokiaľ si sami sebe túto ilúziu budeme vládať platiť.

HN, 13.2.2023

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards