Zdravie za peniaze

Týždeň uverejnil článok o indexe Zdravie za peniaze z dielne INESS. 21. 09. 2020.

Zdravie za peniaze

.slovensko medzi najhoršími v Európe

Inštitút INESS minulý mesiac zverejnil index s názvom Zdravie za peniaze 2020.V ňom na základe 23 ukazovateľov hodnotí kvalitu zdravotníctva v 25 štátoch, európskych členoch OECD vrátane Slovenska. Na čele rebríčka sú bohaté krajiny. Viac ako 90 zo 100 bodov získali Nórsko, Island, Švédsko, Dánsko, Írsko a Holandsko, na siedmom mieste skončilo Švajčiarsko s 89 bodmi. Slovensko spolu s Litvou skončilo na druhom najhoršom mieste, keďže obe krajiny dosiahli 50 bodov. Nepatrne lepšie na tom bolo Poľsko, ktoré sa umiestnilo s 52 bodmi jednu priečku nad Slovenskom. Najnižšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti nájdeme v Lotyšsku.

Dosiahnuť vysokú kvalitu za veľa peňazí nie je umenie. Zaujímavé však je, ako efektívne narábajú jednotlivé krajiny s dostupnými zdrojmi. A práve efektivita využívania zdrojov v zdravotníctve významne ovplyvnila poradie v rebríčku. Pri jej hodnotení sa také Švajčiarsko z pôvodného siedmeho miesta dostalo až na koniec tabuľky s 57 bodmi. Švajčiari teda majú síce kvalitnú, no extrémne drahú zdravotnú starostlivosť.

Naopak, pri hodnotení efektívnosti využívania zdrojov vystúpilo Poľsko s 97 bodmi na štvrté najvyššie miesto v rebríčku. Na zdravotníctvo teda v Poľsku vynakladajú málo financií, no extrémne efektívne. Smutnejší je prípad Slovenska. To sa so 63 bodmi umiestnilo na 21. mieste. Na Slovensku teda ide do zdravotníctva málo peňazí a ešte aj tie sa využívajú neefektívne.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards