Zmeny v druhom pilieri (Markíza)

Radovan Ďurana vysveloval odvody na dôchodok pre TV Markíza. 21.1.2018 

Zmeny v druhom pilieri (Markíza)

Patrik Švajda, moderátor: "Druhý pilier čaká veľká reforma. Od 1. februára sa menia podmienky vyplácania súkromných dôchodkov. Viac ľudí sa bude môcť rozhodnúť, či chcú svoje nasporené peniaze vyplatiť naraz, alebo postupne cez doživotný dôchodok."

Andrea Mačošková, redaktorka: "Doteraz nemá väčšina sporiteľov inú možnosť ako to, že zo svojho dôchodkového účtu dostanú na penzii iba doživotnú mesačnú rentu. Od februára ale začne platiť zásadná zmena a k svojim peniazom sa dostanú viacerí."

Ivan Švejna (Most-Híd), štátny tajomník rezortu práce: "Každý sporiteľ, ktorý má doživotný dôchodok vo výške 432,40 eur, bude môcť so zvyškom našetrených peňazí už naložiť podľa vlastného uváženia, to znamená, že buď si kúpiť vyšší dôchodok, alebo nemusí si ho vôbec kupovať, alebo použije tie peniaze podľa vlastného uváženia."

Andrea Mačošková: "Suma sa bude každoročne upravovať v závislosti od priemernej mzdy. Ekonómovia ale upozorňujú na prísne krátenie dôchodkov. Pre chybný vzorec sa totiž ľuďom, ktorí si sporia v druhom pilieri, priznávajú nižšie dôchodky, ako by mali dostať. Štát totiž pri výpočte dôchodku nezohľadňuje všetky odvody, ktoré sporiteľ počas odpracovaných rokov zaplatil na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Štát občanov zavádza tými sadzbami. Mal by si splniť domácu úlohu a sadzby upraviť tak, aby občania reálne videli a dozvedeli sa tú potrebnú informáciu, že na dôchodok z prvého piliera reálne dávajú viac ako štvrtinu zo svojej mzdy."

Andrea Mačošková: "Sporiteľ, ktorý napríklad zarábal počas kariéry priemernú mzdu a odpracoval 42 rokov, by mal dostať k starobnému dôchodku o zhruba 12 eur mesačne viac.

Ak by zarábal dvojnásobok priemernej mzdy, prilepšil by si ešte viac, až o približne 20 eur mesačne."

Ivan Švejna: "Považujem súčasný systém za neadekvátny, neprimeraný a jednoducho túto zmenu treba urobiť a táto zmena samozrejme bude výrazne v prospech sporiteľov, ktorí sú v druhom pilieri a zásadným spôsobom samozrejme potom zmení aj pohľad na to, či sa oplatí v druhom pilieri šetriť, alebo nie."

Andrea Mačošková: "V roku 2025 bude mať nárok na vyplatenie úspor z druhého piliera zhruba 60 tisíc ľudí. Zmena výpočtu dôchodkov by tak zaťažila Sociálnu poisťovňu ročne až o 10 miliónov eur."

Ján Šebo, odborník na druhý pilier: "Ale zatraktívni to druhý pilier, tým pádom vám tam viacej mladých začne vstupovať, začnú si sporiť a tým pádom v čase, keď to budeme potrebovať, začnú odľahčovať ten systém, teda tú Sociálnu poisťovňu."
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards