Zvyšovanie daní v rámci konsolidácie verejných financií je tiež možnosť, no nie najvhodnejšia

Týždenník Trend uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k nevyhnutným krokom vo verejných financiách, ktoré čakajú novú vládu. 

Zvyšovanie daní v rámci konsolidácie verejných financií je tiež možnosť, no nie najvhodnejšia

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Bohužiaľ, v programoch strán vidíme len málo konkrétnych postupov, ako sa zbaviť veľmi vysokého deficitu verejných financií. Naopak, každá strana má pripravených veľa nápadov, ako ho ešte zvýšiť.  Zároveň si uvedomujeme, že na Slovensku sa voľby nevyhrávajú zodpovedným, úsporným hospodárením, ale prím hrajú sociálne balíčky.

Nová vláda ale tejto ekonomickej realite bude musieť čeliť. Nemôže sa spoliehať na silný ekonomický rast. Na slovenské pomery už pomerne nízka miera nezamestnanosti neukrýva diamanty v podobe dodatočných daňových a odvodových príjmoch, ktoré prispievali k rastu príjmov štátu po roku 2013. Vláda bude musieť šetriť, a opatrne zvyšovať výdavky. Ani nesystémové príjmy ako bankové dane jej nebudú stačiť. K úsporám ju budú tlačiť nielen vlastné zákony o rozpočtovej zodpovednosti, európske fiškálne pravidlá, ale aj finančné trhy. To všetko v situácii, keď slovenská ekonomika by potrebovala podporiť napríklad nižšou sadzbou firemnej dane, alebo jej transformáciou na Estónsku daň (zdaňujú sa len vyplatené, nie reinvestované zisky)

Optimálne by bolo, ak by nová vláda začala analýzou vlastných výdavkov. Všetkých výdavkov, lebo za posledných 8 rokov došlo k pomerne výrazným nárastom vo všetkých oblastiach. Napríklad zvýšenie adresnosti v rodinnej politike by viedlo k úsporám rádovo v stovkách milionov eur. Úspory sú možné aj v prevádzke, 10% úspora mzdových výdavkoch by priniesla viac ako miliardu."

Celý článok zo dňa 14.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards