Slovensko sa obzerá na juh aj blízky východ. No Putinovi za plyn posielame viac peňazí ako Orbán

Denník Hospodárske noviny uverejnil hodnotenie analytika Radovana Ďuranu k dôvodom nákupu ruských nerastných surovín. 

Slovensko sa obzerá na juh aj blízky východ. No Putinovi za plyn posielame viac peňazí ako Orbán

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Jeden z najdôležitejších termínov v ekonómii je Trade-off. V prípade fosílnych palív z Ruska je to vec ceny (ruské palivá sú lacnejšie), dostupnosti alternatív a legislatívy. Ani Nemecko nedokáže zatiaľ svoje potreby pokryť bez ruských dodávok. V prípade ropy je to zložitejší problém, lebo nejde o homogénny produkt. Nížšie náklady na prepravu ruského plynu znižujú výdavky štátu na kompenzácie cien energií. Pre vnútrozemskú krajinu je aj problém dostať sa k voľným kapacitám produktovodov iných krajín. Paradoxne, hoci dovoz plynu plynovodmi radikálne klesol, dovoz LNG do EÚ stúpol o 12%. Na ten, na rozdiel od dovozov ropy a uhlia, EU nevydala oficiálny zákaz. Pri dovoze ropy dostal Slovnaft kvôli obmedzeniam v dovoze výnimku, a do konca roka môže predávať produkty z ruskej ropy aj v ČR. Potom uvidíme pravdepodobne aj pokles v odbere ruskej ropy. Kým nebude legislatívne stanovená povinnosť ukončenia dovozu ruského plynu, kontrakt s Gazprom bude bežať, čiže SPP by platil poplatky za neodobratie plynu. Kontrakt platí do 2034."

Celý článok zo dňa 28.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards